SİZ DE İŞ YERİNDE MUTSUZ OLANLARDAN MISINIZ?


Notice: Trying to get property of non-object in /ssd2/yinkader/public_html/wp-content/themes/yinkader/includes/content-single.php on line 206

SİZ DE İŞ YERİNDE MUTSUZ OLANLARDAN MISINIZ?

”Sadece işini severek yapanlar hayattan zevk alırlar.” Aristo

İş yerinde mutsuz olan, yaptığı isi sevmeyen, mesai bitimini dört gözle bekleyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Birçok çalışan maddi kaygılardan ve yeni bir is bulmanın zorluğundan dolayı isinden ayrılamadığını belirtiyor. Hal böyle olunca isini sevmeyen ve değiştirmek istediği halde isini değiştiremeyen mutsuz çalışan yığınları arasında işletmeler hayatlarını devam ettiriyorlar.

2012’de Right Management tarafından yapılan araştırmaya göre, ankete katılan çalışanların %65’i işinde mutlu değil. Peki, ama neden? Birincil nedenler arasında is garantisinin olmaması ve gelecek kaygısını belirtebiliriz. Bunlarla birlikte;

 1. Yoğun mesai saatleri
 2. Fazla mesai ücretlerinin verilmemesi
 3. Çalışanların yoğun çalışma saatleri içinde sosyal hayatlarına ayıracak zamanlarının kalmaması
 4. İş arkadaşlarının tutumu
 5. Kişisel performansların ve yeteneklerin göz ardı edilmesi
 6. Çalışanlar arasında ayrımcılık
 7. Yöneticilerin tutumu
 8. Bilgi  paylaşımında yaşanılan sorunlar,
 9. Adil olmayan ücret politikaları
 10. Kişinin kendisini geliştirmesi için uygun koşulların olmayışı
 11. Terfi olanaklarının yetersizliği
 12. Başarının takdir görmemesi
 13. Sağlıklı çalışma ortamının olmayışı gibi nedenler çalışanların iş yerinde mutsuz olmalarını sağlayan gerekçeler arasında yer almaktadır.

Peki, nedenler bunlar da çözüm ne? Kişi isinden ayrılamıyorsa, yeni bir is bulamıyorsa ne yapmalı? O zaman is basa düşüyor. Olumsuzluk döngüsünden çıkmak için kişi öncelikle iş yerinde kendini rahatsız eden etkenleri saptamalı ve bu etkenleri ortadan kaldırmaya ya da minimal hale getirmeye yönelik adımlar atmalı.

Çalışanlar neler yapabilir?

İşinizle ilgili tutumlarınızı ve isinize yüklediğiniz anlamları değiştirin. Unutmayın ki bir şeyin olumsuz yönlerini ne kadar çok tekrar ederseniz o şeyden o kadar uzaklaşırsınız. Kariyer yolculuğunuzda kontrol daima sizde. Yöneticilerinizden veya patronunuzdan kontrolü ellerine almalarını beklemeyin. Sizi hedeflerinize ulaştıracak asıl kişi sizsiniz.

Yeniliklere ve yeni şeyler öğrenmeye odaklanın. Bilgiye en kolay ulaşılabilen bir cağdayız. İşinizle ilgili gelişmeleri, değişiklikleri tek kanaldan elde etmekle yetinmeyin. Farklı sektörlerde veya benzer sektörde sizinle ayni isi yapan kişilerin deneyimlerinden ve bilgilerinden de yararlanın. Sizin için aşılamaz bir sorun olarak gördüğünüz ve işinizden sizi soğutan benzer durumları farklı sektörlerdeki meslektaşlarınızın da yasadığını bu yolla görebilir. Ve farklı bakış açıları geliştirerek çözüm üretebilirsiniz.

Çevrenizle sınırlarınızı yeniden gözden geçirin. İş ortamında sizi rahatsız eden ortamları belirleyin. Sizi rahatsız eden durumlar karşısında sessiz kalıp is arkadaşlarınıza veya yöneticinize olumsuz duygular besleyip tavır almak yerine açık bir dille sorunlarınızı dile getirebilir ve ortak bir çözüm bulabilirsiniz. Bu şekilde yanlış anlaşılmalardan kaynaklı durumlardan da kurtulmuş olacaksınız.

Molalarınızda sizi mutlu edecek şeylere yönelin. Mola saatlerinizde çok sevdiğiniz bir kitabi okuyarak, sizi dinlendiren bir müziği dinleyerek veya şartlarınız elverişliyse kısa bir yürüyüş yaparak kendinizi yenileyebilirsiniz.

                                                                                                                    Gamze ÖZYEDEK

                                                                                                             İdeal Psikolojik Danışmanlık ve

Kariyer Gelişim Merkezi

Kurucu Eğitmen/İnsan Kaynakları Uzmanı