Fark Yarat !!!

Özgeçmiş (CV), bireyin kariyer geçmişine ve kariyer yolculuğuna ait bilgilerinin olduğu bir enstrümandır. Nerdeyse tüm iş arama kanallarında bu tanıtım aracı kullanılır. Özgeçmiş sizi işe almaya karar verecek işverene yardımcı olacak bilgileri, beceri, yetkinlik ve deneyimleri yansıtmalıdır. Birey kendi özelliklerini tam yansıtan ve yaratıcı bir özgeçmiş hazırladığı takdirde başvurduğu iş görüşmesinde fark yaratır ve özgeçmişini okuyan kişiye     ” İşte aradığım kişi bu ! “ dedirtir.

Yaratıcılık her alanda olduğu gibi özgeçmiş hazırlamada da şart. Başarılarla, muhteşem okul ve tecrübelerle dolu bir hayat hikâyeniz olsa da, eğer özgeçmişiniz başkalarının özgeçmişini tekrar ediyor, sanki aynı fabrika ve tornadan çıkmışçasına diğer özgeçmişlerle benzerlik gösteriyorsa büyük ihtimal göze çarpmayacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Diğerlerinden farklı bir özgeçmiş, özellikle yaratıcılık yetkinliğinin pozisyon için mutlaka arandığı durumlarda mülakata davet edilmeniz için büyük bir avantaj yaratacaktır.

Sizde bir İnsan Kaynakları Sorumlusu olsanız birbirinin aynısı, donuk, sıkıcı kağıt yığınlarına bakmaktan tahminimce haz almazdınız!

Unutmayın ki özgeçmişin bir İnsan Kaynakları Sorumlusuna ulaştığı andan itibaren daha detaylı incelemeye alınıp alınmamasına dair karar vermesi altı saniye sürmektedir. Bu altı saniye içerisinde İnsan Kaynakları Sorumlusunu özgeçmişinizin tamamını incelemek üzere ikna etmek zorundasınız. Yani altı saniyede elinizdeki topu potaya sokmalı, yüzlerce hatta binlerce aday arasından öne çıkıp dikkat çekmeli ve özgeçmişinizin sizi iş görüştürmesine ulaştırmasını sağlamalısınız.

Bir İş ve Meslek Danışmanı olarak danışanlarla yaptığım görüşmelerde genelde;

– Birçok işletmeye özgeçmişimi e-mail attım ama maalesef dönen olmadı,

– Özgeçmişimizi alıyorlar ve size geri dönüş yaparız diyorlar ama ne arayan ve ne soran,

– Yeteneklerime güveniyorum, iyi bir üniversite de bitirdim ama başvurularım hep olumsuz sonuçlanıyor,

Şeklinde birbirinden farklı ama beni aynı sonuca ulaştıran serzenişlere tanık oluyorum. Fark yaratamamak! İşte burada rekabetin daha da güçlendiğini, farkını ortaya koymayı başarabilenlerin mülakat aşamasına geçebildiğini üstüne basa basa ifade etmek istiyorum.

Maalesef ülkemizde bırakın yaratıcı bir özgeçmiş oluşturmayı, özgeçmiş hazırlama konusunda bile araştırma sonuçları hiç iç açıcı değil !

Bir üniversitemizde öğrencilere yönelik yapılan araştırmaya göre öğrencilerin %79’unun özgeçmişi bulunmamaktadır. Araştırmaya katılan bazı öğrencilerin cevaplarına şöyle bir bakacak olursak:

  • -Bir özgeçmişim yok çünkü yazacak hiçbir şeyim yok, (%3)
  • -Bir özgeçmişim yok çünkü nasıl hazırlanacağını bilmiyorum, (%32)
  • -Bir özgeçmişim yok çünkü gereksiz görüyorum, ilgilenmiyorum, (%22)
  • -Bir özgeçmişim yok çünkü henüz öğrenciyim, işe başlayacağım zaman hazırlayacağım. (%22)

Şeklinde cevaplar vermişlerdir.

Ayrıca İstanbul Kalkınma Ajansı ve Bağcılar Belediyesi tarafından karşılanarak GENAR Araştırma Şirketi tarafından 1.532 vatandaş ve 500 işverenle yüz yüze görüşülerek yapılan saha araştırmasında “CV (Özgeçmiş formu) hazırlamayı biliyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 52.3’ü “Hayır” cevabını vermiştir. Bu sonuçtan daha dikkat çeken bir başka detay ise üniversite mezunu olduğunu ifade edenlerin de yüzde 27.7’si Özgeçmiş (CV) hazırlamayı bilmediğini ifade etmiştir.

Düşünün önünüzde bir kapı var fakat elinizde o kapıyı açacak anahtar yok ! Size kapı aralayacak hazırda bir özgeçmişinizin olmaması işte tamda bu !

Yukarıdaki araştırmalardan da anlaşılacağı üzere işvereni etkileyerek aynı pozisyon için adayları diğer adaylara göre öne çıkmasını sağlayacak bir özgeçmiş hazırlama konusunda bireylerin büyük eksikleri bulunmaktadır. Bu nedenle özgeçmiş hazırlama üzerine eğitimler verilmesi ve farkındalık çalışmaları yapılması gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda Adana Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Yenilikçi İnsan Kaynakları Derneği’nin birlikte yürüteceği “İŞ’te Ben CV Yarışması” çok yerinde ve isabetli olacaktır diye düşünüyorum. Fark yaratan bu yarışmayı organize eden tüm paydaşları ve yarışma katılımcılarını tebrik ediyor, yarışmanın bir parçası olmaktan da ayrıca mutlu olduğumu ayrıca  ifade etmek istiyorum.

Umut ZEYBEK

İş ve Meslek Danışmanı