Burger King CEO’sundan Mülakat Taktikleri

Burger King’in çatı şirketi Restaurant Brands International’ın 36 yaşındaki CEO’su Daniel S. Schwartz, iş görüşmelerinde neler sorduğunu ve adaylarda ne aradığını açıkladı.

 Geçtiğimiz yıl 4.5 milyar dolar ciro yapan Restaurant Brands International’a 30 yaşında CFO (Chief Financial Officer- Mali işler direktörü) olarak gelen ve 32 yaşında şirketin başına geçen Schwartz, New York Times’a verdiği röportajda, iş görüşmelerinde sorduğu soruları ve işe alacağı adaylardaki beklentilerini açıkladı. Schwartz ayrıca tüm mülakatlarda sorduğu olmazsa olmaz sorusunu da paylaştı.

Zeki misin; çalışkan mı?

Schwartz, “Sorduğum soru şu; zeki misin yoksa çalışkan mı? Çalışkan insanlar istersiniz. Ama kaç kişinin bana ‘çok çalışmaya ihtiyacım yok çünkü ben zekiyim’ dediğini duysanız şaşarsınız. Gerçekten… Alçakgönüllülük önemlidir.” dedi.

Restaurant Brands International’ın genç CEO’su yeni mezunlara hayat ve kariyerle ilgili öneriniz nedir sorusuna da, “İlk olarak sadece sıkı çalışın. Size verilenle yetinmeyin. Farklı nitelik ve özelliklere sahip çok sayıda insanla etkileşime gireceksiniz. Bu insanlarda en çok beğendiğiniz özellikleri kopyalayın ve kötüleri kopyalamayın.” yanıtını verdi.

Schwartz, iş görüşmesi sürecinde kendisi için kırmızı çizgileri ve beklentilerini ise şöyle özetledi;